В тази статия ще разгледаме как чрез емоционална интелигентност можем да решим конфликти на работното си място.
Какво е емоционална интелигентност?
Определя се като „способност за възприемане, използване, разбиране и управление на емоциите“.
Като се имат предвид социалните и икономически смущения през последните петнадесет месеца, вие функционирате при стресови условия - заплахата от Ковид, социално дистанциране и липса на човешки контакт, въпросите „да ваксинирате или да не ваксинирате?“, наличност на ваксини и други такива. Дори личният ви живот е бил стресиращ. Вие сте раздразнителни, сдържани и по-малко склонни да правите отстъпки както за себе си, така и за другите, жадувайки за човешки контакт и едновременно изплашени от това да социализирате. Вашият трудов живот е не по-малко стресиращ, отваряйки възможността да създадете конфликт на работното място. Вие сте раздразнителни и шефът ви е раздразнителен. Заедно започвате битка, вместо спокойно да се справяте с дадената конфликтна ситуация.
Ето три стъпки за управление на стреса и конфликтите на работното място, като използвате емоционалната си интелигентност.
1. Познавайте собствените си емоционални реакции.
Подобряването на вашата емоционална интелигентност започва с признаването, че имате гледна точка, която смятате за очевидно „правилна“. Откъде знаете, че имате правилната гледна точка? Запитайте се дали някога сте наричали някой глупак, защото не е съгласен с вас или имате „горещи бутони“, които приятелите и семейството могат да натиснат, за да ви разгневят незабавно? Запитайте се дали предоставяте ясни доказателства за коректността на вашата позиция на някой, който спори с вас. Ако сте направили някое от тези неща, имате гледна точка и заставате ревностно зад нея. Сега какво? Следващата стъпка е да осъзнаете, че ще реагирате мигновено, когато вашата гледна точка бъде оспорена. С това се изправя вашата емоционална интелигентност, когато се занимавате с мозъка и тялото си. Единственото нещо, което трябва да направите тук, е да дишате дълбоко и да издишате бавно. Помислете вместо да реагирате първосигнално.
2. Отговорете с емпатия на възприемания от вас за опонент.
Емоционално интелигентните хора обръщат внимание на другите. Вашият колега по работа се занимава със същите трудности като вас. Според тях тяхната гледна точка е "единствената правилна" гледна точка. След като сте поели няколко дълбоки вдишвания и можете да мислите спокойно, отговорете на съперника си с емпатия. Поставете се на мястото на вашия колега. Тяхната гледна точка е „правилна“ от тяхна страна и няма да спечелите, като спорите . Добрите аргументи и доказателства просто нямат значение. Не искате вашият конфликт да се превърне в битка, която никой не печели. Чуйте ги и ги оставете да се охладят. След това говорете с тях спокойно.
3. Разрешете конфликта, вместо да го ескалирате.
Решаването на проблеми изисква слушане. Като се има предвид, че сте направили предните две стъпки е време да минем нататък. Активното слушане е от ключово значение. Има нещо валидно в тяхната гледна точка - гледните точки не просто никнат от въздуха. Съгласете се с фактите: нещо се е случило и двамата защитавате различна теза. Направете това, без да добавяте емоционално съдържание. Разчитайте на съпричастност, когато провеждате този разговор. Заедно потърсете решение, която да работи както за вас, така и за вашия клиент или колеги.